پایه نرده منبت چوبی چیست و چگونه ساخته می شود؟

دسته بندی ها :
پایه نرده منبت چوبی چیست و چگونه ساخته می شود؟

منبت کاری هنر کنده کاری اجسام است که از سالیان دور تا کنون رونق دارد. اگرچه منبت کاری روی اجسام مختلفی مثل چوب، سفال و… امکان پذیر است، منبت کاری چوب جایگاه ویژه ای در طراحی ساختمان های مسکونی دارد. زیرا می توان از این هنر برای ساخت و تزیین پایه نرده منبت چوبی ، درب های زیبا، جزیر آشپزخانه، کابینت های چوبی، کمد های با کیفیت چوبی، قاب آیینه، تابلوهای تزیینی، پایه مبل و صندلی و بسیاری موارد دیگر استفاده نمود.

پایه نرده های چوبی ساختمان ها که نگهدارنده نرده ها هستند، در معرض دید قرار دارند و اگر به زیبایی آن ها توجه نشود، جلوه بسیار بدی خواهند داشت.

چگونگی ساخت پایه نرده منبت کاری شده

به منظور ساخت پایه نرده منبت چوبی ابتدا قطعات باریک و بلندی از چوب انتخاب می شود. چوبی که برای منبت کاری استفاده می گردد باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد. ارتفاع چوب ها تعیین کننده ارتفاع نرده خواهد بود. سپس نقشی که از پیش تعیین شده است روی چوب کپی می شود و منبت کار شروع به حکاکی روی چوب می کند تا طرح مورد نظر روی چوب شکل بگیرد.

لازم به ذکر است در صورتی که جنس نرده ها از MDF باشد، می توان با کمک دستگاه CNC انواع منبت کاری را روی چوب پیاده کرد. اما مسلما ارزش، دوام و قیمت کار دست روی چوب با کیفیت بالاتر خواهد بود.

طرح های پایه نرده منبت چوبی

برای تراش پایه نرده های چوبی می توان از طرح های متنوعی استفاده کرد. برخی از طرح های کلاسیک شامل مکعب مستطیل ها، گوی های چوبی و اجرای ریزه کاری ها می شود. برخی دیگر از طرح های خلوت تر شامل چند گل ساده و زیبا یا برگ های کوچک می شوند. در بعضی از طراحی ها نیز عناصر طبیعت مانند برگ، گل و حیوانات در کنار یکدیگر قرار گرفته و پایه نرده منبت چوبی را تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری