منبت چوبی چیست؟

دسته بندی ها :
منبت چوبی چیست؟

پیشینه منبت کاری در ایران به 1500 سال قبل بر می گردد. در آثار به جا مانده از تمدن گذشته انواع سازه های منبت را می توان دید که حکایت از ارزش این هنر نزد ایرانیان دارد. برای اجرای هنر منبت کاری از مواد متنوعی مثل چوب، سنگ، سفال و مواد سخت دیگر استفاده می شود و طرح های متنوعی نظیر حیوانات، مناظر طبیعی، نمادهای ایران باستان و… روی سطح مورد نظر کنده کاری می شود تا طرحی برجسته ایجاد گردد. در این میان منبت چوبی دارای کاربردهای بسیار گسترده ای در طراحی دکوراسیون داخلی و خلق آثار هنری ارزشمند است و از هنرهای ظریف و خلاقانه مدرن نیز محسوب می شود.

هنر منبت چوبی

در منبت کاری چوب، ماده اصلی چوب با کیفیت است. شخص منبت کار با ابزار کنده کاری متنوع مانند مغار و قلم منبت کاری با سایز های متنوع و همچنین چاقو، طرح های برجسته ای روی چوب ایجاد می کند. منبت چوبی هنر بسیار پر کاربردی است و از آن برای ساخت انواع لوازم تزیینی، از تابلوهای نفیس منبت کاری شده گرفته تا لوازم دکوری کوچک استفاده می شود. اما منبت کاری چوب صرفا برای ساخت لوازم تزیینی کاربرد ندارد و از آن در ساخت کابینت های چوبی آشپزخانه، سرستون های چوبی، تاج مبل و صندلی، پایه میز، قاب عکس یا قاب آیینه و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

در منبت چوبی از کدام درختان استفاده می شود؟

برای ساخت لوازم چوبی منبت کاری شده از چوب درختان بریده شده استفاده می شود. اما از هر نوع درختی نمی توان برای ساخت صنایع منبت کاری شده استفاده نمود. چوب های محکم و بدون گره برای کنده کاری مناسب تر هستند البته نوع کار نیز در تعیین چوب مناسب و رنگ آن تاثیر گذار است ولی اغلب برای ساخت لوازم منبت کاری شده از چوب درخت گردو، راش، نارون، گلابی، چنار، تبریزی و شمشاد که دارای بافت یک پارچه، فشرده و سختی هستند، استفاده می گردد. رنگ چوب درختی که در حکاکی استفاده می شود و طرح های طبیعی آن، در زیبایی منبت چوبی تاثیر فراوانی دارد.

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری