پایه منبت چوبی و کاربردهای آن

دسته بندی ها :
پایه منبت چوبی و کاربردهای آن

منبت کاری یکی از هنرهای کهن باستانی است که با حکاکی سطوح مختلف بدست می آید. منبت روی چوب از جمله پر استفاده ترین انواع منبت است که امروزه طراحان دکوراسیون از آن در چیدمان فضاهای متفاوت استفاده می نمایند. منبت پایه چوبی لوازم گوناگون می تواند موجب چند برابر شدن زیبایی و ارزش آن ها شود و یک وسیله معمولی را به وسبله ای شیک و مجلل تبدیل کند.

کاربردهای پایه های چوبی چیست؟

منبت کاری پایه های لوازم نیز درست مانند منبت کاری روی چوب اجرا می شود. در این حالت یک پایه چوبی ساده در نظر گرفته می شود و به منظور زیبا سازی آن، طرحی انتخاب می گردد. این طرح ممکن است نقشی از چند حیوان، انسان هایی در حالات مختلف، گیاهان در هم تنیده و… باشد.

سپس به منظور منبت پایه چوبی طرحی روی آن رسم می شود و شخص منبت کار با اتفاده از وسایل مخصوص تراش چوب به نحوی چوب را می تراشد که طرح رسم شده به صورت برجسته روی چوب نقش ببندد. مهم نیست که پایه وسیله مورد نظر دارای چه ارتفاعی باشد. منبت کاری روی چوب در هر ابعادی امکان پذیر است.

کاربردهای منبت پایه چوبی

پایه های چوبی منبت کاری شده بسیار پر کاربرد هستند. در حقیقت می توان از آن ها در هر وسیله ای که دارای پایه چوبی باشد استفاده نمود. برای مثال جزیره آشپزخانه نیاز به پایه هایی دارد که زیبایی آن را به کمال برسانند و پایه های چوبی منبت کاری شده با طرح نمادهای ایران باستان، حیوانات یا حتی انسان، برای این کار بسیار مناسب هستند.

همچنین می توان از منبت پایه چوبی با طرح هایی نظیر گل های کوچک یا برگ و امثال آن، در ساخت پایه های کوتاه مبلمان بهره برد یا از نمونه های دیگر آن با طرح هایی مانند پرندگان و حیوانات، در ساخت پایه مبل یا صندلی استفاده کرد.

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری